تبلیغات
بارسلون - امشب مراسم گالا در زوریخ

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 19 دی 1390
cristiano-xavi-messi-balon-oro

سایت گل- سرانجام امشب در زوریخ به سوالی که ماه هاست ذهن هواداران فوتبال در سراسر دنیا را به خود مشغول کرده، پاسخ داده خواهد شد؛ مرد سال فوتبال دنیا در سال 2011 کیست؟

حتی از همان زمان که لیست 50 نفره اولیه منتشر شد، همه می دانستند که رقابت اصلی بین لیونل مسی، ستاره آرژانتینی بارسا و کریس رونالدو، ستاره رئال مادرید، خواهد بود. در نهایت هم این اتفاق رخ داد و این دو در کنار ژاوی، هافبک خلاق بارسا که تقریبا در 4 سال اخیر کم اشتباه ترین بازیکن دنیا بوده، نامزدهای اصلی دریافت توپ طلای 2011 هستند.


توپی که فیفا بلعید

این دومین سالی است که مرد سال فوتبال دنیا با این شکل و شمایل و با همکاری فیفا و نشریه معتبر فرانس فوتبال برگزار می شود. در واقع پیش از این این مجله فرانس فوتبال بود که برای بیش از 50 سال جایزه توپ طلا را به بهترین بازیکن اروپا  اهدا می کرد و علی رغم اینکه فیفا از ابتدایی دهه 1990 تصمیم به انتخاب بهترین بازیکن جهان گرفت، اما اعتبار و وزن توپ طلا میان کارشناسان همچنان بیشتر بود. در نهایت مدیران فیفا به عنوان بزرگترین نهاد تصمیم گیری فوتبال در دنیا، برای اینکه بتوانند در این انتخاب نیز نقش پررنگ تری داشته باشند، توافق نامه ای با نشریه فرانسوی امضا کردند و توپ طلا از انحصار فرانس فوتبال خارج شد. اتفاقی که البته با اعتراضات رسانه ای زیادی در فرانسه همراه بود.

مسی هت تریک می کند؟

سه نامزد نهایی امسال دقیقا همان سه بازیکنی هستند که برای کسب توپ طلای 2009 با هم رقابت داشتند؛ سالی که در نهایت مسی موفق شد رونالدو و ژاوی را پشت سر بگذارد و این جایزه معتبر را برای اولین بار به دست بیاورد. در آن سال مسی با بارسا توانسته بود رونالدو و منچستریونایتد را در فینال چمپیونزلیگ شکست دهد و علاوه بر این در کوپا دل ری و لالیگا نیز به قهرمانی رسیده بود. با توجه به نقشی که مسی در موفقیت های بارسا داشت و البته توجه همیشگی به مهاجمان، باعث شد تا برای اولین بار توپ طلا به این ستاره آرژانتینی برسد. هر چقدر این انتخاب کم حرف و حدیث بود، انتخاب مسی به عنوان مرد سال فوتبال دنیا در سال 2010 تعجب برانگیز و ناعادلانه به نظر می رسید. در حالی که او با بارسا در لیگ قهرمانان تنها تا نیمه نهایی پیش رفت و در جام جهانی نیز یک ناکام تمام عیار بود اما برای بار دوم به توپ طلا رسید تا بار دیگر مشخص شود رای گیری از مربیان و کاپیتان های تیم های ملی دنیا نمی تواند همیشه به یک انتخاب کارشناسی برسد. (در رای گیری بهترین بازیکن سال 1995 یکی از مربیان به مارکو فن باستن رای داده بود، در حالی که ستاره هلندی از سه سال قبل به دلیل مصدومیت در هیچ دیداری حضور نداشت!) این در حالی است که رقبای سال گذشته مسی یعنی ژاوی و اینیستا با اسپانیا قهرمان جهان شده بودند. ضمن اینکه وسلی اشنایدر را هم نباید فراموش کرد که نقش مهمی در قهرمانی اینتر در چمپیونزلیگ داشت و با هلند نیز به فینال جام جهانی رسید اما جایی بین سه نامزد نهایی نداشت.

اما امسال حداقل برای قرار گرفتن مسی در جمع سه نامزد نهایی حتی متعصب ترین هواداران رئال نیز تردیدی ندارند. او علاوه بر اینکه در سال 2011 آمار خیره کننده ای در گلزنی از خود به جا گذاشت، پیشرفت قابل توجهی نیز داشت و دیگر به اندازه گذشته به ژاوی و سایر هافبک های بارسا وابسته نیست. گل خیره کننده او مقابل رئال در نیمه نهایی چمپیونزلیگ سال گذشته که با عبور از چند بازیکن حریف به ثمر رسید، یکی از به یادماندنی ترین لحظات او در سال 2011 بود. البته هواداران رئال هم برای اینکه توپ طلا را از آن ستاره پرتغالی تیم شان بدانند، دست خالی نیستند. رونالدو اگرچه نتوانست رئال را در لالیگا و چمپیونزلیگ به موفقیت برساند اما با گل او بود که کهکشانی ها کوپا دل ری را از چنگ رقیب و دشمن همیشگی خارج کردند. علاوه بر این رونالدو با زدن 40 گل در لالیگا، یک رکورد تاریخی را به جای گذاشت، رکوردی که شاید تنها خودش بتواند آن را جابجا کند.

اینکه رقابت اصلی  و بیشتر بحث و گمانه زنی ها در مورد برنده شدن مسی و رونالدوست، تا اندازه زیادی به گلزنی های این دو ستاره برمی گردد؛ وگرنه ژاوی که تقریبا از سال 2008 در اوج قرار داشته، همچنان کامل ترین هافبک حال حاضر دنیاست. از سوی دیگر، عدم انتخاب او و اینیستا در سال گذشته باعث شده تا امسال بسیاری از اسپانیایی ها از انتخاب او حمایت کنند.

اگر مسی یا ژاوی بتوانند این عنوان را به دست بیاورند، این برای نهمین بار خواهد بود که توپ طلا به بازیکنی از بارسا می رسد و از این نظر، باشگاه کاتالانی بالاتر از همه باشگاه های دیگر قرار خواهد گرفت.

غیبت پر حرف و حدیث

البته رونالدو و همین طور مورینیو در مراسم امشب غایب خواهند بود؛ غیبتی که باشگاه رئال دلیل آن را تمرکز این تیم روی دیدار برگشت مقابل مالاگا عنوان کرده اما طرفداران بارسا نظر دیگر دارند. آنها معتقدند که رئالی ها می دانند دو جایزه بهترین بازیکن و مربی به مسی و گواردیولا خواهد رسید و به همین دلیل نمی خواهند تنها به عنوان "ناظر موفقیت های بارسا" در این مراسم حضور پیدا کنند. البته با توجه به نتیجه دیدار رفت رئال- مالاگا و همین طور روش "آقا منشانه" ای که مورینیو در چند ماه اخیر در پیش گرفته، بعید به نظر می رسد سرمربی پرتغالی با این تصمیم به دنبال یک جنجال رسانه ای دیگر باشد. آقای خاص حتی انتخاب گواردیولا به عنوان مربی سال از طرف فدراسیون جهانی تاریخ و آمار فوتبال را سزاوارانه دانست تا نشان بدهد چقدر با آوریل گذشته که تمام موفقیت های سرمربی حریف را زیر سوال برده بود، فرق کرده است.

بهترین مربی و بهترین گل

در کنار عنوان بهترین بازیکن سال که مورد توجه ترین جایزه مراسم فیفا گالاست، امشب بهترین مربی و بهترین گل سال نیز انتخاب می شود. با توجه به 5 جامی که گواردیولا با بارسا به دست آورده، بعید است این جایزه به رقبای او (مورینیو و فرگوسن) داده شود. در بخش بهترین گل نیز مسی، رونی و نیمار رقابت می کنند؛ سه گلی که انتخاب از بین آنها به عنوان بهترین گل واقعا دشوار خواهد بود.
ارسال توسط آریا
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ